6.08.2021

Чому вимирає Україна

Експертна рада НЕП

Влада пишається запуском ринку землі. Але хто буде жити на цих землях?

Населення України продовжує вимирати. Вже довгі місяці в нашій країні народжується приблизно втричі менше людей, ніж залишає нас. За п’ять місяців 2021 року – мінус 124 тисячі жителів. За 2020 рік – мінус 273 тисячі осіб.

Згідно з даними соціологів, ми лише на початку проблеми. До 2050 року населення України продовжить старіти випереджувальними темпами. Народжуваність вже зараз не встигає компенсувати природний відтік, а в наступні роки – і поготів. Якщо не зламати цей тренд, попереду три десятиліття вимирання.

Спад населення – це одночасно кілька проблем.

По-перше, різко падає кількість робочих рук. Сьогодні Україна все ще має приховану перевагу у вигляді надлишкової робочої сили. Але ще через десять років ця перевага зникне.

По-друге, навантаження на кожного працюючого буде все більшим. Адже йому доведеться забезпечувати відразу декількох пенсіонерів. Отже, зросте податковий тиск. Отже, про які інвестиції йде мова?

По-третє, святе місце порожнім не буває. Різке падіння народжуваності компенсується різким припливом мігрантів. Уже сьогодні в Києві масово живуть і працюють мешканці Близького Сходу і Середньої Азії. Не здивуюся, якщо вони навіть мають українські паспорти. Таким чином, відбувається розмивання українського етносу. Ще двадцять років тим же курсом – і “нові українці” вимагатимуть статусу національних меншин, а потім почнуть змінювати під себе українську культуру. Вимагаєте розмовляти виключно українською? Зачекайте трохи …

Україна, якою ми її знаємо, зникає. Основна причина падіння народжуваності – погана економіка.

З 2009 року в Україні відбувається затяжна економічна криза. Вона кілька разів мутувала, а у 2014 році посилилася в результаті анексії Криму та частини Донбасу. Мільйони переселенців виявилися нікому не потрібними. Колись “заробітчанство” було порівняно рідкісним феноменом. Сьогодні це статистика мільйонів.

В Україні не було і немає потрібної кількості робочих місць. Звідси масовий відтік кваліфікованих працівників за кордон і феномен “заробітчанства”.

Чому падає народжуваність? Простими словами, нових дітей нікуди народжувати. Сім’ї не впевнені у власному майбутньому. На це накладається загальносвітова тенденція, в рамках якої середній клас рідко заводить понад двох дітей. А якщо в сім’ї з двох дорослих всього одна дитина, це означає природне зменшення.

Здорова влада зобов’язана піклуватися про те, щоб населення країни зростало. А для цього потрібно, щоб воно багатішало. Для цього слід будувати школи та дитячі садочки, давати людям надію. Тільки ситі сім’ї думають про далеке майбутнє.

Однак це не про українську владу. ВВП на душу населення становить $3725,6 (дані за 2020). Це катастрофічно мало. Для порівняння, ВВП на душу населення у Східній Європі становить $11433 (дані за 2019). Відчуйте різницю. І це на тлі того, що наша країна багата ресурсами та людьми.

Відсутність розумної державної політики призвела до того, що з III кварталу 2019 року в Україні зростає офіційне безробіття. На сьогодні, без працевлаштування живуть 1,8 млн людей. Але ж це не все. Не будемо забувати про приховане безробіття, коли люди працюють на півставки або за 2000 грн в місяць. Це і роботою не можна назвати. Не будемо також забувати й про кілька мільйонів безробітних, які стали “заробітчанами”. Реальне безробіття в Україні становить 4-5 млн людей, не менше.

На тлі цих цифр безумовно смішно виглядають 30-50 тисяч робочих місць, створених в рамках проєкту “Велике будівництво”. Безглуздо виглядають навіть 500 тисяч робочих місць, які обіцяв створити прем’єр Денис Шмигаль, але так і не зміг. За офіційними заявами, звичайно, він створив їх чи не в перший тиждень. Але я кажу про реальність, а не про світ фантазій чинного прем’єр-міністра.

У реальному світі населення України продовжує вимирати. Нам залишилося зовсім небагато часу, щоб заявити про себе і досягти високого рівня життя. В іншому випадку просто не буде кому про себе заявляти.Залишити відповідь