10.08.2021

То чи є середній клас в Україні

Експертна рада НЕП

Згідно зі свіжими даними Держстату, дві третини українців (67,1%) відносять себе до бідних, 31,9% – до небідних, але представниками середнього класу себе не вважають. До представників середнього класу себе відносять лише 1%.

Чому так склалося?

Це схоже на захисний механізм, вироблений століттями життя в умовах, коли кожні кілька років приходять невідомі зі зброєю і відбирають все. Тому я розумію, чому лише 1% населення зробив камінг-аут в якості середнього класу.

Водночас, що має відбуватися в економіці країни, щоб середнім класом вважав себе лише кожен сотий громадянин?

Соціологи стверджують, що ментально середнім класом готові вважати себе до 40% населення України. Але за рівнем заможності зараз до справжнього середнього класу в європейському сенсі дотягують максимум 10-15%, переважно мешканці великих міст. Це люди, що вже за часів незалежності купили собі житло і новий автомобіль, які побудували кар’єру або невеликий успішний бізнес. У них є заощадження і якісь вкладення, що дозволяють триматися на плаву недовгий час.

Решта – це збіднілий середній клас. Зазвичай з житлом, що дісталося з часів СРСР. Можливо, зі старим авто або й зовсім з “євробляхою”. Вони готові бути середнім класом, але зараз немає такої можливості. Вони значно обмежують себе у споживанні звичайних товарів та послуг.

Яке їхнє становище? На жаль, з 2014 року стабільно погане. Саме ці люди вважають, що хороший прибуток родини становить від 20 тисяч грн на місяць. Порівняйте це з європейськими 3 тисячами євро, і все зрозумієте самі. І не варто забувати, що ціни й тарифи в Україні вже цілком собі європейські, а в співвідношенні з доходами більшості населення навіть часом завищені.

Ситуація з отриманням доходів для більшості не стала кращою. В Україні й без АТО та карантину давно не вистачало робочих місць. На цьому заснований ефект заробітчанства. Коронакриза посилила безробіття, а отже, помножила вже чинну майнову нерівність.

Але при цьому тарифи продовжують зростати так, ніби суспільство стало заможнішим. І в основі своїй тарифи б’ють по тому самому збіднілому середньому класу.

Влада пояснює зростання тарифів тим, що, мовляв, українці значно багатші, ніж здається. Доморощені пропагандисти, що зазвичай мають власні тіньові доходи, розповідають наводять приклади людей, які володіють десятками квартир і задекларованими мільйонами. Такі люди дійсно є. Але правда життя в тому, що їх небагато, а підвищення тарифів і податків не надто торкнеться. Воно знов-таки б’є по збіднілому середньому класу. Та найбіднішому прошарку, який мріє бути середнім класом.

Ось звідки з’являються такі дивні дані Держстату. В Україні утворився тонкий прошарок забезпечених людей, які не відчувають загальних проблем, і величезний прошарок малозабезпечених, які платять за все.

Який висновок напрошується? Якщо ця проблема поодинока, то вона стосується конкретної особи. Але якщо ця ситуація масштабна і не змінюється роками, справа в порушенні балансу. В Україні держава не виконує свою пряму функцію – робити суспільство багатшим і створювати хороші умови життя для мільйонів людей. 

Україна повинна стати країною середнього класу. Мінімум 40-50% українців мають жити на рівні Східної Європи.

Для цього потрібна зміна влади. Нинішня, хоч і назвала себе слугами народу, за фактом служить комусь іншому. І безглуздо обговорювати, що робити і як. Так звані “слуги” не здатні, та й не хочуть нічого робити для суспільства.

Україні необхідна інша, нормальна влада. Мільйони українців повинні чітко усвідомити, що нормальна влада – це їх нові квартири та будинки, оновлення автомобілю кожні три роки, якісна освіта для їх дітей і ефективна медицина для їх батьків.

А чи хочете цього ви?Залишити відповідь